TERRORJOURNALISTIK OG RETSSAGER

Journalistik

Hvordan dækker man terrorsager med den journalistiske integritet i behold, og hvordan håndterer man trusler mod sig selv på arbejdet? Og hvordan er det lige, du som journalist skal optræde i retten? Det er blot nogle af de spørgsmål, Claus Buhr vil forsøge at give eleverne svar på.

”Det bliver rigtig spændende at få Claus på besøg i efteråret. Det vil give journalisteleverne en masse inspiration og viden, som de får mulighed for at afprøve med det samme,” siger journalistlinjens lærer, Michael Strangholt.

”At få besøg af højkaliber-journalister som Claus Buhr gør vores journalistlinje endnu mere aktuel og målrettet. Og i vores tid er journalistik om sikkerhed og terrorisme mere relevant end nogensinde,” siger Vallekilde Højskoles forstander Torben Smidt Hansen, som selv har en lang journalistisk karriere på DR bag sig.

En del af efterårets journalistikundervisning vil tage udgangspunkt i aktuelle sager, hvor Vallekildes elever kommer til at dække retssager for egne og lokale medier.

Journalistlinjen, som ligesom Vallekilde Højskoles andre linjer begynder 4. september, vil også få besøg af andre prominente navne i mediebranchen som Morten Spiegelhauer og Jens Olaf Jersild.

Journalistik
agger

11.-12. FEBRUAR MEDIELEJR

130 journaliststuderende fra hele landet mødes med Anders Agger, Maria Andersen, Camilla Stampe, Søren Kaster, Steen Ankerdal m.fl.

Læs mere

Skærmbillede 2011-10-29 kl. 21.50.37

ELEVER VINDER JOURNALISTPRISER

De journaliststuderende Sophie Bremer og Freja Czajkowski har vundet priser for deres artikelserier. Sophie for anden gang i år.

Læs mere

24timer

ELEVER SKRIVER TIL 24TIMER

Højskolens journalistelever skriver i denne uge artikler til 24timer hver dag i denne uge. Læs med her.

Læs mere

ClausBuhrSH

TERRORJOURNALISTIK OG RETSSAGER

DR’s sikkerhedsredaktør Claus Buhr vil hjælpe med undervisningen på journalistlinjen på Vallekilde Højskole i efteråret.

Læs mere

IMG_0905

JOURNALISTER PÅ VIG FESTIVAL

17 tidligere journalistelever fra Vallekilde Højskole arbejdede flermedielt og på højtryk på dette års udgave af Vig Festivals avis.

Læs mere

vig

PROJEKT PÅ VIG FESTIVAL

Vallekildes journalister lavede avis og net på årets Vig Festival 4.-9. juli.

Læs mere

Bertelsen

RADIO24SYV PÅ HØJSKOLE

Vallekilde Højskole har indgået et samarbejde med BerlingskePeoples landsdækkende radiokanal, Radio24syv. Højskolens elever skal indgå i arbejdet med ide- og talentudvikling.

Læs mere

Journalist_Thumb

JEG KOM IND!

Størstedelen af vores elever kommer ind på deres drømmeuddannelse.

Læs mere

Sallie

SALLIE FRA TAHRIRPLADSEN

Sallie Pisch var med til at vælte en diktator. Til efteråret fortæller hun højskolens elever om revolutionen i Egypten.

Læs mere

Kurt Strand

KURT STRAND OG CAVLINGPRISEN

Kurt Strand er formand for den komite, der hvert år uddeler Cavlingprisen for særligt initiativ og talent inden for journalistik. Desuden underviser han i journalist på Vallekilde Højskole.

Læs mere