PERSONALET

FORSTANDER
Torben Smidt Hansen
Mobil: 2012 0322
tsh@vallekilde.dk
Forstander på Vallekilde Højskole siden 2010 og uddannet journalist. Har arbejdet i DR i 21 år som reporter, programudvikler, leder af DR Ung og DR Kultur, redaktionschef i DR Dokumentar, og kanalchef for radiokanalen P2 samt ansvarlig for kultur på tværs af medier. Han er desuden dybt fascineret af begivenheder i verdensrummet.

FIRST LADY
Gitte Karen Rosenqvist
gitte@vallekilde.dk
First lady, underviser og elevansvarlig på Vallekilde Højskole siden efteråret 2010. Er uddannet bibliotekar og har arbejdet i DR, COPY-DAN og Forbrugerstyrelsen.

FORRETNINGSFØRER
Anne-Birthe Køppen
anne-birthe@vallekilde.dk

Anne-Birthe er uddannet merkonom og holder til daglig snor i højskolens regnskaber. Hun kom til Vallekilde i 2010 og har før det arbejdet 18 år i det private erhvervsliv.
Og så har hun drevet eget landbrug i 28 år med 150 svin, et dusin heste, en mindre flok kødkvæg og et enkelt får.
Anne-Birthe er naturmenneske og en meget ivrig vandringskvinde, som nyder godt af den smukke natur omkring Vallekilde.

KOMMUNIKATION
Mathias Obdrup
obdrup@vallekilde.dk
Mathias er uddannet journalist, men har de senere år arbejdet med PR og kommunikation i mange forskellige former. Både foran og bag kameraet har han lavet kampagner for alt fra Snickers til Undervisningsministeriet. Derudover holder han foredrag om hukommelsesteknikker, og så er han utrolig glad for quiz og hygge.

SEKRETÆR
Dorte Storm Nielsen
dorte@vallekilde.dk
Dorte kom til Vallekilde i 2007 og har før det blandt andet arbejdet 17 år på Novo. Hun elsker at rejse med familien og omtaler selv sine to børn som sin største hobby.

PERSONALEADMINISTRATION OG LØN
Hanne Stensvig
hanne@vallekilde.dk
Hanne har arbejdet med regnskab og højskoler siden 2008, først et par år på Samsø og siden på Vallekilde Højskole. Hanne har boet på Samsø siden 2008 og går meget op i økologi og selvforsyning, fællesskaber, naturen – og kajakroning.

henning746

BYGNINGSANSVARLIG
Henning Jensen
henning@vallekilde.dk

Henning er uddannet både tømrer og bygningskonstruktør. Han har arbejdet på Vallekilde siden 2011, hvor han har ansvaret for vedligehold af de gamle bygninger og desuden udnytter sin store viden om energibesparende tiltag.
Han har været selvstændig med eget tømrerfirma og arbejdet i både Tyskland og Sverige – og har desuden haft egen pølsevogn, Fårevejle Grill. Hennings yndlingsservering fra pølsevognen var en halv grillkylling med pommes frittes.

PEDEL
Finn Louis Braun

Efter 19 år som selvstændig maler startede Finn som pedel på Vallekilde Højskole i 2012. Han er det man kalder en ægte all-rounder, da han mestrer lidt af alle håndværksfag. Derfor elsker han også at blive præsenteret for nye opgaver, hvor der skal tænkes kreativt.

PEDEL
Benny Vennevold Jørgensen

Benny har arbejdet på Vallekilde Højskole siden 2014. Han er uddannet karosseribygger og har tidligere arbejdet som pedelmedhjælper på Højby Skole. I fritiden er Benny en ivrig amatørfotograf.

martin-web
IT & TEKNIK
Martin Høgh
martin@vallekilde.dk

RENGØRING
Yildis Demirkiran
yildis@vallekilde.dk
Yildis er uddannet butiksassistent og har siden 2013 arbejdet på Vallekilde Højskole. Hun har grønne fingre og sørger for planter og blomster til hele højskolen. Yildis bor tæt ved højskolen – i Vallekildes gamle træskofabrik.

RENGØRING
Janne Christensen
janne@vallekilde.dk
Janne har arbejdet på Vallekilde Højskole siden 2003. Hun sørger for, at skolen er pæn og ren – og når hun ikke har travlt med det, elsker hun at bruge tid med sit barnebarn.